Lietuvos veteranai vasarą prakaitą liejo dėl medalių

Nors Pietų Europą jau keletą mėnesių alina didžiuliai karščiai, Lietuvos sporto veteranai jų nepabūgo.

Po 40-mečių Vilniaus „Svajos“ komandos sportininkių iškovotų aukso medalių, 35+ grupės Kauno „SKK Versan“ krepšininkių ir 45+ grupės Kauno „Patvanka“ vyrų sidabro bei 60-mečių Vilniaus Statybos senjorų bronzos FIMBA pasaulio krepšinio čempionate Salonikuose (Graikija) netrukus jie kovas pratęsė VII Pasaulio senjorų žaidynėse Turine, Italijoje (World Masters GamesTorino 2013), kurios rengiamos jau 28 metus.

Pasaulio meistrų olimpiada vyko 2013 m. rugpjūčio 1–12 d. Tai vienos masiškiausių sporto veteranų renginių pasaulyje, prilyginamos olimpinėms žaidynėms. Jos organizuojamos kas ketveri metai. Pirmose žaidynėse, kurios vyko Toronte 1985 metais, dalyvavo 8300 dalyvių. Sporto žaidynių dalyvių skaičius vis auga, ir Turinas sulaukė net 28000 atletų. Žaidynių programoje buvo numatytos 30 sporto šakų varžybos.

Olimpiadoje dalyvavo apie 120 Lietuvos sporto veteranų delegacija iš įvairių Lietuvos miestų. Lietuviai startavo septyniose sporto šakose, iš jų – krepšinio (2 moterų ir 2 vyrų komandos), lengvosios atletikos, irklavimo, plaukimo, sunkiosios atletikos, baidarių ir kanojų irklavimo, dziudo varžybose.

Žaidynių čempionu tapo vyriausias lietuvių delegacijos atstovas, 75 metų sunkiaatletis, sunkumų kilnotojas Albinas Nausėda, dalyvavęs jau penkiose pasaulio veteranų žaidynėse, o 70+ amžiaus grupėje (vyresnių nei 70 metų vyrų) bronzą iškovojo lietuvis Povilas Rakštikas: pusės maratono distanciją (21,098 km) septyniasdešimtmetis bėgikas iš Lietuvos įveikė per valandą keturiasdešimt dvi minutes ir dvidešimt septynias sekundes. Gausiausią medalių kraitį susikrovė irkluotojai, pelnę net 37 medalius. Baidarių ir kanojų irkluotojai iškovojo 18 medalių, lengvosios atletikos25, plaukikai – 13, sunkiosios atletikos3. Pirmąkart olimpiadoje dalyvavę dziudo imtynininkai iškovojo du medalius.

Varžybose rungęsi 4 lietuvių krepšinio veteranų komandos iškovojo 3 medalių komplektus. Net ketvirtą kartą pasaulio meistrų žaidynių nugalėtojomis tapo Vilniaus krepšinio veteranių sporto klubas „Kamanė 55+“, pusfinalyje 45 : 33 nugalėjusios Vengrijos bendraamžių komandą, o finale 48 : 29 estes. Kaip informavo prieš 18 m. įkurto klubo žaidėja Jolanta Zabotkienė, daugiausia prie olimpinio aukso prisidėjo patyrusios ir daug pergalių pasiekusios žaidėjos Nijolė Kašelionienė, Zita Kuzminskienė, Nijolė Kmieliauskienė, Danutė Puodžiūnienė, Stefa Pekarskienė, Roma Makarevičienė ir kt.

Jaunosios „Kamanės 35+“, dažnai vadinamos „Kamanėlėmis“, pelnė sidabrą. Šioje grupėje dalyvavo 5 komandos – trys iš Australijos, viena iš Vengrijos ir „Kamanė LT“. Lietuvaitės finale nusileido tik vengrių komandai. Vilniaus „Salilita“ senjorai 55+ amžiaus grupėje iškovojo 4-ąją vietą.

Alinantis Italijos karštis ir organizaciniai nesklandumai (informaciją apie žaidynių rezultatus šykščiai pateikia ir žaidynių portalas http://www.torino2013wmg.org/), nesutrukdė ir 60-ties sulaukusiems buvusiems Vilniaus „Statybos“ krepšininkams kovoti dėl medalių. Jie pasipuošė aukso medaliais. Kaip sakė komandos kapitonas Edmundas Normantas, nors sąlygos buvo tikrai „karštos“, vyrai kovėsi su ugnele ir negailėjo jėgų. Finale jie keliolikos taškų skirtumu sutriuškino pajėgią Australijos komandą. Pagirtinai kovojo pats kapitonas, taip pat Romas Ramanauskas, Antanas Pociūnas ir kiti. Pastarasis, dar ir būdamas vienu geriausiu akordeonistų Lietuvoje, per apdovanojimo ceremoniją akordeonu akompanavo visą Turino areną nustebinusiam Lietuvos himnui...

Apskritai preliminariais duomenimis Lietuvos sporto veteranų asociacijos „Penki žiedai“ nariai Turine iškovojo 99 medalius (35 aukso, 40 sidabro, 24 bronzos). Šiuos duomenis dar reiktų patikslinti, nes pasaulio meistrų sporto žaidynėse pavieniui dalyvavo ir daugiau Lietuvos atstovų. Kitos pasaulio meistrų žaidynės vyks 2017 metais Auklande (Naujoji Zelandija), o 2015 m. senjorų laukia startai Europos meistrų sporto žaidynėse Nicoje (Prancūzija).